2 beğenilme 0 beğenilmeme
3,791 gösterim
Sivil havacılığın yönetmeliğine göre İHA0 ve İHA1 arasında ciddi kilogram değerleri farklılıkları var. Örneğin 25kg'lık bir iha piyasada neden kullanılır ya da neden daha büyük drone kullanalım? tecrübeli kişiler bu konudaki yeterlilik ve piyasada kullanım amacı farklılıkları kousunda bilgi verebilirlerse çok sevinirim. teşekkürler
30 Ocak 2017 Drone Genel kategorisinde uzmanfizyoterapist (25 puan)   sordu | 3,791 gösterim

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
En İyi Cevap

Batarya ve pervaneler dahil olmak üzere;

  • 500 gram altındaki dronlar "oyuncak" kategorisindedir ve değerlendirmeye alınmaz, izne ya da kayda tabi değildir.
  • 500 gram ile 4 kilogram arasındaki dronlar hobi amaçlı kabul edilir ve ticari olarak kullanmadığınız sürece IHA eğitimi almanız gerekmez fakat SHGM'ye kayıtlı bir pilot olmanız ve cihazınızı da SHGM'ye kayıt ettirmeniz gerekir. 500 gram - 4 kilogram arasındaki dron ticari olarak kullanılacaksa IHA0 eğitimi almış olmanız gerekir.
  • 4 kilogram üzeri dronlar tamamen ticari kabul edilir, IHA1 eğitimi gerektirir ve zaten uygulamada da %99 ticari olarak kullanılır. Bu dronelar çok ağır ve aynı oranda güçlüdür. Böyle olmalarının sebebi profesyonel çekimler (film, dizi, belgesel vb.) için kullanılacak olmaları ve bu tür çekimlerde çok ağır profesyonel kameraları taşıyacak olmalarıdır.
  • IHA1 sınıfındaki dronların aksine IHA0 sınıfındaki dronlar üzerlerinde, kendileri için üretilmiş küçük çaplı kameralar taşırlar. Her ne kadar bu kameraların görüntü kalitesi 4K'ya kadar ulaşmışsa da teknik olarak çok fazla ayarlama yapılamaması sebebiyle profesyonel film kameralarının yerini tutmazlar.
  • Ayrıca IHA1 sınıfındaki araçların eğitime tabi olması, olası bir kaza durumunda yakınındaki insanlara ve diğer objelere vereceği zarar aynı oranda büyük olacağı için oldukça yerinde bir karardır.

30 Ocak 2017 sezer (102 puan)   cevapladı
1 Şubat 2017 uzmanfizyoterapist seçti
Açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim
DroneBilgi, drone ile ilgilenenler için oluşturulmuş Türkçe bilgi kaynağıdır.
6 soru
3 cevap
3 yorum
73 üye